Zamek Spiski

Zamek Spiski jest to ogromny liczący prawie 4ha kompleks zamkowy z przełomu XI i XII wieku, jest największym tego typu zabytkiem w środkowej Europie, a w 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I podobnie jak Włochy noclegi, a zwłaszcza Rzym noclegi oferują w otoczeniu wybitnych zabytków, także i w okolicach Zamku Spiskiego można znaleźć kwatery oferujące rewelacyjny widok na ten obiekt.

Zamek przez wieki zmieniał właścicieli, zamieszkiwało go wielu dostojnych ludzi. Warto wymienić komesa Rolanda, który zajął go w 1275 roku. Następnie zajęła go królowa Elżbieta Kumańska, matka Władysława IV. W roku 1443 zdobył go Jan Jiskra z Brandysa, walczący o prawa do korony Władysława Pogrobowca. Najpierw postawił na zboczu pod zamkiem małą umocnioną fortecę, a następnie zlecił wybudowanie fortyfikacji wielkiego dziedzińca. W ten oto sposób zamek zyskiwał powoli obecny wygląd i rozmiary. Punktem zwrotnym w historii zamku był rok 1464, w którym panujący podarował ten, do tej pory królewski zamek, szlachcicom Imrichovi i Stefanowi Zapolyom. Bardzo interesujący jest fakt, że mimo tego, że Zapolyowie byli właścicielami ponad 70 zamków, uważali Zamek Spiski za swój podstawowy zamek i na nim się osiedlili. Nowi właściciele zmodernizowali i rozbudowali zamek. To tam urodził się też ostatni król węgierski przed Habsburgami, Jan Zapolya. Był on ostatnim właścicielem zamku z tego rodu i dlatego, kiedy przegrał walkę o tron węgierski zamek przeszedł w ręce Habsburgów. Potem jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli.
—–
REKLAMA
Drzwi wejściowe Lubin – bogata oferta drzwi wejściowych najlepszych producentów. Zapraszamy do salonu z drzwiami w Lubinie.
—–
Najstarszą i zarazem najbardziej cenną częścią jest zamek górny. Naprzeciw wejścia znajduje się wpuszczona do skały cysterna. Idąc w prawo dostaniemy się do bramy romańskiej, przed którą znajdują się mury pochodzące z ostatnich prac budowlanych na zamku w XVIII wieku. Po drugiej stronie znajdują się pierwotne gotyckie i renesansowe budowle mieszkalne właścicieli i użytkowników mieszkań, dziś wykorzystywane są jako platformy widokowe, z których można podziwiać piękną okolicę. O wspaniałości i reprezentacyjności uprzednich pomieszczeń zamkowych świadczą zachowane gotyckie i renesansowe portale i okna. Pośrodku przestrzeni zamkowej znajduje się donżon – okrągła wieża, pochodząca z połowy XIII wieku.