Zamek Lubowniański

Zamek Lubowniański to wielka majestatyczna twierdza renesansowa, która wznosi się nad doliną rzeki Poprad. Zamek powstał na przełomie XIII – XIV wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku, jako o jednej z królewskich siedzib, pochodzi z roku 1311. Najstarszą część zamku tworzy główna wieża i gotycki pałac. W okresie jego budowy należał do systemu grodów przygranicznych na północy starych Węgier. Oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki Poprad do Polski. W 1412 roku w zamku Lubownia doszło do historycznego spotkania węgierskiego króla Zygmunta Luksemburskiego z polskim władcą Władysławem II. Gród dostał się pod zastaw w ręce polskich królów i stał się siedzibą polskich naczelników, czyli pełnomocnych zarządców miast spiskich w zastawie.
—–
REKLAMA
Planujesz wakacje w Bułgarii? Sprawdź stronę Słoneczny Brzeg apartamenty i wybierz kwaterę dla siebie już dzisiaj.

Jeżeli jednak tym co Cię pociąga jest wypoczynek w sielskiej, wiejskie okolicy, polecamy stronę Toskania agroturystyka, na której z pewnością znajdziesz domek lub apartament, który wpadnie Ci w oko.

A może wolałbyś zostać w Polsce i marzysz o wczasach nad Bałtykiem? W takim razie wchodź na Świnoujście noclegi i rezerwuj wymarzoną kwaterę.
—–
W roku 1553 zamek uległ całkowitemu spaleniu. Podczas rekonstrukcji zbudowano nowy renesansowy pałac. W roku 1642 został zbudowany pałac barokowy, a w roku 1647 kaplica. W 1656 r. zamek odwiedził polski król Jan Kazimierz, w 1683 Jan III Sobieski. Warto również dodać, że w latach od 1655 do 1661 były na zamku ukryte przed Szwedami polskie klejnoty koronacyjne. W 1768 r. w zamku więziony był Maurycy Beniowski. W 1772 r. podczas I rozbioru Polski zakończył się 360-letni okres administracji polskiej na zamku Lubownia. W latach 1883-1994 obiekt ponownie znajdował się w rękach polskich- administrowała, nim rodzina Zamoyskich. W 1945 r. zamek przejęło państwo.

Najcenniejszą częścią zamku górnego pod względem architektonicznym jest wieża obronna, która jako jedyna zachowała się w pierwotnej formie. Na trzecim dziedzińcu stoi kaplica p.w. św. Michała Archanioła wzniesiona w połowie XVII w. przez Stanisława Lubomirskiego. W skład zamku wchodzą jeszcze: pałac renesansowy, studnia zamkowa oraz cela więzienna zwana „piekłem”.