Zamek Królewski w Bratysławie

Zamek w Bratysławie, z widokiem na stolicę, został zbudowany w IX wieku. Jako odwieczny symbol miasta, dumnie stoi na wzgórzu nad Dunajem. Jedenastu królów i osiem królowych koronowano w Bratysławie w przeszłości. Nic więc dziwnego, że zamek jest popularnym elementem wycieczek.

Zamek stoi na ważnym skrzyżowaniu dawnych szlaków. Pierwsze ślady osadnictwa na wzgórzu sięgają epoki kamienia i brązu. Miejsce to miało strategiczne znaczenie geograficzne w okresie Wielkich Moraw. Do dziś Morawy, podobnie jak nasze Kaszuby wyróżniają się swoją kulturą i tradycją.

Pierwszy węgierski król Stefan I (XI wiek) rządził swym imperium właśnie z tego zamku. Pozostał niepokonany podczas najazdów tatarskich w (latach 1241-1242) i chronił Węgry przed atakami z zachodu. Ponieważ Wiedeń jest tuż za rogiem, zamek zapewniał ochronę także temu miastu, szczególnie w okresie osmańskiego ekspansji w XVI wieku.

Bratysława stała się oficjalnym miastem koronacji królów węgierskich, a zamek stał się formalną siedzibą królów Królestwa Węgierskiego.

Maria Teresa bardzo przebudowała zamek z pomocą najlepszych cesarskich architektów. Stał się on nie fortecą, a miejscem zamieszkania i miejscem reprezentacyjnym. Otrzymała nowy pałac (tzw. Theresianum) zbudowany wraz z kilkoma innymi budynkami i dodano do niego nowe francuskie ogrody.

Po śmierci cesarzowej i jej syna Józefa II, zamek został opuszczony i stał się garnizonem wojskowym. W maju 1811 roku wybuchł pożar w magazynie wojskowym. Pozostały po zamku tylko ruiny …

Po II wojnie światowej zamek został poddany poważnej rekonstrukcji i renowacji. W 1968 roku przywódcy państw podpisali tu dokument ustanawiający Federację Czechosłowacką. W 1992 roku, również tutaj, została podpisana nowa konstytucja niepodległej Słowacji.

Sylwetka zamku w Bratysławie została utworzona przez cztery skrzydła, z których każde posiada wieżę narożną. Przez dwa wieki wieża południowo-zachodniego mieściła węgierskie klejnoty koronacyjne.

Obszar przed zamkiem jest zwany Dziedzińcem Honorowym. Graniczy z dwiema bramami triumfalnymi i domami cesarskiej straży.

Obecnie na zamku mieści się Wystawa Słowackich Muzeów Narodowych, otwarta dla publiczności. Na wschodnim tarasie pałacu można znaleźć zrekonstruowane pozostałości bazyliki Wielko- Morawskiej i innych budynków pochodzących z tego okresu (XI wiek).

Liczne kwatery w Bratysławie, podobnie jak tanie kwatery w Świnoujściu, zapewniają komfort i wygodę a część z nich oferuje rewelacyjny widok na wzgórze zamkowe.

Z dzielnicy zamkowej roztaczają się wspaniałe panoramy na Bratysławę, w w nocy, zamek jest pięknie oświetlony.