Zamek Krásna Hôrka

Zamek Krásna Hôrka jest narodowym zabytkiem kultury (od 1961 r.) oraz siedzibą Muzeum Betliar. Położony 8 km na wschód od Rożniawy nad miejscowością Krasnohorskie Podhradie. Należy do najlepiej zachowanych średniowiecznych grodów słowackich, jest atrakcją i dumą regionu. Stoi na wysokim wzgórzu, przez co dostępny jest jedynie ze wschodniej strony. Powstał w XIII w. przy głównym szlaku handlowym prowadzącym z Siedmiogrodu do Polski.

Pierwotny mały zamek z wieżą i pałacem, ze wspólnym obwarowaniem z XIII w., był zbudowany na miejscu starszego grodziska, w którym król Bela IV szukał obrony przed Tatarami. Gotycki gród, przebudowano w stylu renesansowym i powiększony w XVI w. dzięki czemu stał się reprezentacyjną szlachecką siedzibą. Następnie w XVII i XVIII w. przebudowano go na styl barokowy, był wtedy znany jako fortyfikacja do obrony przed Turkami.
—–
REKLAMA
Jeśli planujesz wypad na wakacje w ciepłe kraje sprawdź link wynajem samochodu Bułgaria. To naprawdę wygodny sposób na zwiedzenie Bułgarii, a wypożyczenie auta wcale nie jest tam drogie.

A może bardziej ciągnie Cię do Grecji? W takim razie sprawdź stronę Grecja apartamenty i wybierz miejsce dla siebie już dzisiaj.

Jeśli jednak wolisz wypoczywać nad Adriatykiem, odwiedź Chorwacja apartamenty i zobacz jak bogaty jest wybór kwater w tym kraju.
—–
Budowę zamku rozpoczęli Bebekowie, którzy sprawowali w nim władzę od połowy XIII w. aż do roku 1566. Później zamek na pewien czas przeszedł na własność rodziny Máriássych, ale od roku 1352 należał znowu do Bebeków. W 1441r. Krásną Hôrkę obsadziło Jiskrovo wojsko, przeprowadzono wówczas na zamku rozległe zmiany i wzmocniono fortyfikacje. Bebek w obawie przed Turkami wybudował nowe zamkowe fortyfikacje wg projektu włoskiego architekta A. de Verdana. Na nich do dnia dzisiejszego stoją ciężkie działa odlane w latach 1545 i 1547. Wtedy zostały też odrestaurowane wnętrza zamku i tak obiekt zyskał w zarysie obecny wygląd. W 1578 r. przybywa na Krásną Hôrkę jako zamkowy kapitan pierwszy z rodu Andrássych – Peter. Jego wnuk – Maciej otrzymał w roku 1642 zamek na własność od króla Ferdynanda III. Peter Andrássy w latach 1578-1583 przebudował obiekt na reprezentacyjną siedzibę szlachecką. Zamek był zamieszkały do końca XVIII w. W roku 1817 budynek spłonął i został jedynie częściowo odnowiony. Dénes Andrássy odrestaurował zamek w latach 1903-1905 i założył tu rodzinne muzeum i udostępnił do zwiedzania. Polecił także w roku 1904 na brzegu miejscowości Krasnohorskie Podhradie wybudować dla swojej żony secesyjne mauzoleum, wyłożone różnego rodzaju i koloru marmurem, przywiezionym z wszystkich części świata. Znajdują się w nim sarkofagi D. Andrasskiego i jego żony Franciszki. Rzeźba pieska jest dziełem A. Strobla. Przed mauzoleum jest parking.

W Krasnohorskom Podhradii, w byłej secesyjnej pracowni malarskiej z roku 1910, umieszczono Gemerską Galerię. W miejscowości znajduje się też gotycki kościół z XV w., przebudowany w stylu klasycystycznym.