Trnava

Kościół rzymskokatolicki i handel międzynarodowy stanowiły dwa główne wpływy historyczne Trnavy przez ponad siedem stuleci. Miasto powstało jako miasto targowe, na skrzyżowaniu dróg międzynarodowych kupców, a jednocześnie w środku ekstensywnego rolnictwa. Jej kluczowa pozycja doprowadziła do wybudowania fortyfikacji w XIII wieku, z których większość jest nadal dzisiaj widoczna. Podczas tureckiej okupacji Węgier, Trnava był siedzibą arcybiskupstwa i pierwszego uniwersytetu na tym obszarze, choć obie siedziby później przeniesiono do Budapesztu. Dziś Trnava posiada wyższy stosunek kościołów do mieszkańców niż gdziekolwiek indziej poza Rzymem.

Miłośnicy architektury sakralnej znajdą tu niesamowitą ilość kościołów w odległości krótkiego spaceru od siebie. Trnava, podobnie jak bułgarska Varna, zachwyca zabytkami sakralnymi. Pięć gotyckich kościołów, w tym franciszkanów, dominikanów i klarysek, zostały połączone w późniejszych wiekach przez przedstawicieli architektury renesansu i baroku, w tym kościół i klasztor jezuitów. Spacer wśród tych zabytków zabierze do przeszłości miasta dzięki pięknie odrestaurowanemu renesansowemu ratuszowi i pobliskim, imponującym murom miejskim.

Trnava obecnie jest domem dla takich koncernów jak Sony, Johns-Mansville i PSA Peugeot Citroen, a także szeregu mniejszych. Jej łatwy dostęp kolejowy i drogowy (liczne autostrady) sprawiają, że dalszy wzrost gospodarczy miasta jest naturalny.

I choć kwatery w Trnavie nie są tak atrakcyjne jak apartamenty na wyspie Vir, to warto się tu zatrzymać na weekend, by zwiedzić okoliczne atrakcje.

Najwspanialsze zabytki zlokalizowane w pobliżu Trnavy to historyczne rezydencje mające wiele stuleci, położone na wzgórzach na zachodzie. Zarówno Cerveny Kamen i mniejsze Smolenice były pierwotnie fortyfikacjami (XIII wiek), których kolejni właściciele zdobili je i przekształcili w rezydencje wykorzystywane aż do XX wieku. Neoklasycystyczny dwór Dolna Krupa gościł Beethovena, który skomponował tu Sonatę Księżycową. Trnava poza tym położona jest zaledwie 50km od atrakcji Bratysławy.