Park Narodowy Wysokie Tatry

Park Narodowy Wysokie Tatry (Vysoke Tatry) znajduje się w północnej części Słowacji i południowej Polsce. Są to jedyne góry typu alpejskiego w całym łańcuchu Karpat. Stąd często są nazywane „najmniejszymi górami alpejskimi w Europie”. Warto je odwiedzić. Aby móc się po tym obszarze poruszać w sposób niezależny, najlepiej przyjechać tu samochodem. Jeśli go nie mamy, to warto pamiętać, że wynajem samochodów Słowacja oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach.

Kiedy mówimy, Wysokie Tatry, mamy na myśli majestatyczne szczyty dotykające nieba, ciemny turkus jezior pochodzenia lodowcowego, wodospady, unikalne rośliny, rzadkie zwierzęta jak kozy górskie lub świstaki, wyjątkowo czyste powietrze i środowisko, idealne dla uzdrowienia chorób dróg oddechowych.

Wyróżnia się trzy główne części Tatr Wysokich:
– Tatry Zachodnie
– Tatry (Centralne) Wysokie
– Tatry Bielskie
Różnią się geologiczną kompozycją i lokalizacją. Mieszkańcy Tatr Wysokich mieszkają w osiedlach położonych wzdłuż „Drogi do Wolności”, która łączy Zachodnie, Wysokie i Bielskie Tatry razem.

Szlaki turystyczne są dostępne od łagodnych tras po bardzo wymagające przejścia. Osoby wybierające się na szlaki powinny mieć dobre i odpowiednie ubrania, a obuwie trekkingowe jest obowiązkowe. Liczne drogi to po prostu wąskie ścieżki prowadzące po skalnych grzbietach spadających stromo w dół do polodowcowych dolin. Trzeba być naprawdę ostrożnym! Po godzinach długiej wędrówki czekają turystów piękne, zapierające dech w piersiach widoki samych szczytów i dolin. I podobnie jak Chorwacja noclegi oferuje w przepięknie położonych miejscach, tak i w Tatrach można znaleźć zakwaterowanie zapewniające niesamowite widoki.

Najważniejsze szczyty Tatr Wysokich:
– Gerlach (2655m n.p.m.) jest najwyższym w Tatrach Wysokich i na Słowacji. Ze względu na wysokość i zapierające dech w piersiach widoki jest to jeden z najczęściej odwiedzanych i wymagających szczytów. Trzeba wynająć wykwalifikowanego przewodnika górskiego, aby dostać się na Gerlach. Samodzielna wspinaczka jest zabroniona.

– Łomnicki Szczyt (2634m n.p.m.) jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym szczytem, prawdopodobnie ze względu na jego dostępność kolejką linową. Znajdziesz tu najwyżej położone obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne w Słowacji.

– Krywań (2494m n.p.m.) należy do Tatr Zachodnich i jest najbardziej popularny wśród Słowaków. Mówi się, że każdy Słowak musi wspiąć się na niego przynajmniej raz w swoim życiu. Krywań stał się symbolem wolności Słowaków.

Tatry oferują także bardzo dobre warunki dla narciarzy. Można uprawiać tu narciarstwo alpejskie, zjazdowe i biegowe. W rzeczywistości, większość ośrodków narciarskich Słowacji znajduje się właśnie tutaj. Można jeździć na nartach lub snowboardzie na dużych wysokościach (> 1500m), poza linią drzew leśnych. Dzień można zakończyć kąpielą w wodach termalnych pod gołym niebem w godzinach wieczornych. Sezon narciarski rozpoczyna się w połowie grudnia i trwa do kwietnia.

Baseny termalne w bliskiej odległości od ośrodków narciarskich:
– AquaCity Poprad
– Aquapark Tatralandia
– Besenova

Najbardziej popularne kurorty i bramy do Tatr Wysokich:
– Poprad – brama do Tatr Wysokich. Miasto Poprad jest najważniejszym ekonomicznym, kulturalnym i turystycznym ośrodkiem na Spiszu. Można znaleźć tu wiele wspaniałych obiektów noclegowych, jak również popularny aquapark Aquacity Poprad.

– Tatrzańska Łomnica – główne miasto Tatr Wysokich . Tatrzańska Łomnica, jedno z największych i najpiękniejszych osiedli w Tatrach Wysokich. Leży na Drodze Wolności, u podnóża Łomnickiego Szczytu. Z najwyższymi (2196m n.p.m.) i stromych zboczami, jest idealna dla narciarzy. Można również znaleźć tutaj Muzeum TANAP i spróbować swych sił na jeździe futurystycznym skuterem czy mountainboardem.

– Szczyrbskie Pleso- Szczyrbskie Jezioro jest ulubionym narciarskim, turystycznym i uzdrowiskowym regionem w Tatrach Wysokich na Słowacji. Największą i najpiękniejszą atrakcją jest górskie jezioro polodowcowe. Szczyrbskie Pleso jest doskonałą bazą wypadową dla wycieczek na Krywań i Rysy. Możesz także spróbować skoków na bungee z wieży wielkiej skoczni, paralotniarstwa, a zimą przejechać 16km trasę biegową.

– Stary Smokowiec- Tutaj znajduje się siedziba administracyjna parku narodowego, jest to piękne miejsce dla taterników i turystów. Kolejką naziemną można wjechać na Hrebienok, który stanowi idealny punkt wyjścia do letnich lekkich wycieczek górskich. Tylko 30 minut od kolejki naziemnej znajdują się wodospady Studený potok. W najstarszej osadzie turystycznej i rekreacyjnej pod Sławkowskim Szczytem można znaleźć znakomite hotele i restauracje, a także oddziały banków i kantory.