Komarno

Komarno to nie tylko wysunięta najbardziej na południe miejscowość Słowacji, ale również miejsce najniżej położone na Słowacji. Jest tu wiele gajów akacjowych, lasów wierzbowych, a nad rzekami występują topole. W północno- wschodniej części można dostrzec mniejsze, piaszczyste wzgórza.

Region Komarna obejmuje 40 wspólnot i liczy prawie 110000 mieszkańców, którzy żyją na powierzchni 1045 kilometrów kwadratowych. Jest to jeden z najbardziej urodzajnych obszarów na Słowacji, gdzie rosną zboża, owoce i warzywa. Jest znany także ze swoich naturalnych siedlisk z wieloma różnymi gatunkami zwierząt, chronionej flory i rzekami z dużą ilością ryb. Kąpieliska termalne, które mają działanie terapeutyczne czynne są do późnej jesieni. Region Komarna, chociaż nie oferuje takiego zakwaterowania jak Chorwacja apartamenty komfortowe zapewnia w każdej miejscowości, to turyści znajdą noclegi w hotelach, pensjonatach, domach turystycznych i kempingach. Noclegi Komarna, podobnie jak noclegi Hiszpania oferuje bardzo zróżnicowane i w atrakcyjnych cenach.

Komarno jest częścią dunajskiego szlaku. Barki, holowniki pływają rzeką przez cały rok, chyba że muszą się zatrzymać ze względu na niski poziom wody lub lód. Transport wodny pasażerów, oferujący szansę zwiedzenia kraju również jest w pełnym rozkwicie.

Komarno to społeczność transgraniczna wraz ze swoim węgierskim odpowiednikiem – Komarom po drugiej stronie Dunaju. Jego wyjątkowość stanowi fakt, że jest to największe miasto na Słowacji (37.000 mieszkańców), w którym język węgierski i narodowość węgierska jest w większości. Ma też piękne centrum miasta z doskonałymi restauracjami i zabytkowymi fortyfikacjami, głównie z czasów napoleońskich.

Komarno jest położone z dala od głównych szlaków turystycznych, ale stanowi za to spokojny przystanek na drodze pomiędzy większością punktów na Węgrzech (w tym Budapeszt) a większością zachodniej Słowacji (w tym Bratysława). Drogi prowadzą bezpośrednio do Bratysławy, Budapesztu i innych miast, ale nie są to autostrady.

Terytorium Komarna jest częścią Niziny Naddunajskiej. Cały obszar należy do tak zwanego „małego dorzecza Dunaju”, który znajduje się pomiędzy Alpami i Karpatami. Składa się on z dwóch części. Jedną z nich stanowią równiny zalewowe rzeki Dunaju i jego dopływów. Ta część ma charakter płaski. Druga, to wyżyny naddunajskie, leżące w kierunku gór. W dużej mierze mają charakter pagórkowaty.